Kontraseptif Yöntemler ve Türkiye

İdeal doğum kontrol yöntemini geliştirme çabaları dünyada halen en çok üzerinde çalışılan konulardan biridir. Amaç, etkinliği en yüksek ve yan etkisi en az olan yöntemi geliştirmektir. Bu özelliklere tam uyan bir yöntem henüz geliştirilememiştir. !960’lı yıllardan itibaren kullanılmaya başlanan doğum kontrol hapları önceleri daha yüksek doz hormon içeririken daha sonra bu doz azaltılmış ve yan etkilerde minimuma indirilmiştir. Ancak ülkemizde doğum kontrol haplarının yüksek düzeyde hormon içermediğini ve yan etkilerinin çok düşük olduğunu anlatmakta zorluk çekmekteyiz. Ayrıca Türk kadınları düzenli ilaç almak konusunda çok istekli değiller ve hergün ilaç almayı unuttuklarını da sık sık belirtmekteler. Bu nedenle doğum kontrol hapları özellikle ABD ve Avrupa’da daha sık kullanılıyor ancak Türkiye’de aynı oranlara çıkılamıyor.

Rahim içi araçlar yabancı cisim reaksiyonuna neden olarak rahimin içinden sperm geçişini ve embriyonun rahim içine yerleşmesini engeller. Eskiden RİA’ lar sadece spiral şeklinde oldukları için ülkemizde halk arasında bu isimle adlandırılıyorlar. Ancak günümüzde çok çeşitli RIA mevcut. Bunlardan en yenisi hormon içeren etkinliği artırılmış olanlar. RIA kullananlarda istenmeyen gebelik oranı yaklaşık %1, doğum kontrol hapı kullananlarda bu oran % 0.1. RIA ların en önemli yan etkileri ise adet kanamasında artış, ağrı ve vaginal akıntı. Takılmasının rahat olması ve kullanım süresinin yaklaşık 5 yıl olması nedeniyle ülkemizde çok sık tercih edilmektedir.

Diafram kullanımı ilişki öncesi kadının bir aparatı vaginanın arka duvarına uygulaması böylece spermlerin yukarıya geçişinin engellenmesi esasına dayanır ancak ülkemizde yaygınlaşamamıştır.

Prezervatif kullanımı hem cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemede etkindir hemde erkek tarafından kullanımı pratiktir. Ancak başarısızlık oranı yırtılma, çıkma gibi nedenlerden dolayı %15 civarındadır. Erkekte etkili doğum kontrol yöntemi bulunması konusunda ciddi çalışmalar yapılmış olmakla beraber etkin bir yöntem halen bulunamamıştır. Nedeni; erkekte kullanılan etkili yöntemlerin sperm sayısını kalıcı olarak düşürmeleri ve daha sonra erkeğin çocuk sahibi olmak istediğinde de olamamasıdır. Bu konuda da aşı ve yeni maddelerin araştırmaları sürmektedir.

 

 


© 2023 Prof. Dr. Meriç Karacan. All Rights Reserved.